Reklamní sdělení
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.
Měj své vlastní webové stránky!https://www.websnadno.czMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S WebSnadno je můžete mít i Vy.
Dobrokrok z. s., správným směremhttps://www.dobrokrok.czDali jsme si za cíl pomáhat zvířatům a seniorům. Pomáhat můžete i vy, třeba nákupem Dobromisky.

U šiperek velmi vzácné onemocnění (za dlouhá léta chovu šiperek u nás jsou známé pouze asi tři případy), ale vzhledem k výskytu a zkušenostem s jedním případem, přikládáme článek objasňující tuto chorobu.

Co je Legg-Calvé-Perthes (LCP)

Za tímto záhadným názvem se skrývá onemocnění převážně mladých psů malých plemen. Jedná se o aseptickou nekrózu hlavice stehenní kosti.

Příčina tohoto onemocnění spočívá ve špatné výživě kloubní hlavice, jejím nedokrvením a postupném odumírání. Hlavice ztrácí chrupavku a "živá" kost se následně začne třít o kloubní jamku, což psovi způsobuje velké bolesti se špatnou hybností pánevních končetin a postupnou atrofií svalů. Typická je kolébavá chůze, poskakování o třech, těžké vstávání z lehu, brzká unavitelnost psa a celkové problémy s pohybem.

Jak již bylo zmíněno výše, toto onemocnění postihuje zejména psy malých a trpasličích plemen (nejčastěji toy pudl, jorkšírský teriér, jezevčík, jack russel teriér,...). Postihuje obě pohlaví ve stejné míře. Onemocnění se objevuje ve věku od 4 do 12 měsíců, nejčastěji kolem 7 měsíců. Patologický proces bývá nejčastěji unilaterální, jen asi v 10-15 % případů postihuje obě pánevní končetiny. 

Mnoho majitelů si může počátek choroby splést s tzv. "růstovými bolestmi" nebo LP

Diagnóza je definitivně stanovena na základě rentgenologického vyšetření pacienta, kdy jsou zjištěny změny na hlavici, někdy také dochází ke zlomenině v oblasti krčku stehenní kosti. (pozor, bohužel někdy milně zaměňováno s DKK)

I když u této choroby nebyla zatím jednoznačně prokázána dědičnost, měli by být postižení jedinci vyřazeni z chovu pro její závažnost a nemožnost toto prokázat. Jako možný způsob dědičnosti se předpokládá polygenní dědičnost. Onemocnění lze diagnostikovat specializovaným RTG snímkováním v různých polohách psa a jediný způsob léčby spočívá v resekci (odřezání) kloubní hlavice, končetinu poté drží ve správné pozici svaly. Zpočátku je kyčelní kloub zpevněn vhodnou zevní bandáží. V místě odstraněné hlavice se poté postupně vytváří tzv. pakloub.

Samozřejmostí a nutností je vhodná pooperační péče, jež spočívá především v rehabilitaci a přiměřeném pohybu s postupným přidáváním zátěže.

Pohyb psa již nikdy nebude zcela bezproblémový, ale včasný chirurgický zákrok a vhodná následná péče umožní vašemu čtyřnohému kamarádovi běhat téměř normálně a hlavně bez bolesti.

Prognóza po operaci je velmi dobrá, i když nemocný pes se nesmí přetěžovat, nesmí vrcholově sportovat a vykonávat určité činnosti jako pes zdravý. Výborným sportem pro takto postiženého psa je plavání.

fotografie jednostranné LCP u šiperky samce 

IMG_6895

zdroj:

http://www.paleur.cz (Leona Urbanová)

http://www.veterinapruhonice.cz

podrobné zpracování: Karin Rohanová